21 במרץ 2013

ניהול ידע דיגיטלי אישי

אלו אינן התיקיות במחשב שלי, זהו מאגר הידע האישי שלי ברשת ....
 אלו הן "סימניות חברתיות" ומשותפות עם כל העולם - הכנסו לקישור זה


דרישות המציאות והשינויים שחלים מדי יום ביומו בעולם המידע והתוכן הדיגיטלי מחייבות את כולנו לשינוים בתהליכי חשיבה ותפיסה ומאלצות אותנו למצוא את הדרך היעילה ביותר לניהול הידע האישי.
"משפחה של יישומי ענן" בשם Bookmarks - "סימניות חברתיות" תהיינה מענה המתאים לצורך זה.

המידע והידע קיים ומקודד באופנים שונים ובפורמטים שונים כמו קבצי טקסט, תמונות מצגות, סרטונים, קישורים לשירותי ענן ומדיות דיגיטליות נוספות הנמצאות בסביבות שונות מקוונות (ברשת) ושאינן מקוונות (במחשבים שלנו).
 בכדי לארגן את הידע הרלוונטי עבורינו אנו נעזרים בכלי ניהול שונים כדוגמת: Google Docs, Dropbox, מועדפים בדפדפן , תקיות במחשב ועוד.
כלים שונים מתאימים לניהול סוגים שונים של מידע וידע !!! ואנו עושים שימושים בכלים רבים לצרכים שונים ומטרות שונות. ( לכל כלי מאפיינים ויתרונות משלו)
ככל שמתעצם המידע וסוגיו, כך עולה הצורך בשימוש בכלים רבים ונוספים.
כאן מתחילה הבעיה: כיצד ניתן לרכז את כל הכלים והידע האישי במקום אחד?
  1. שיהיה נגיש מכל מקום ובכל עת.
  2. שיאפשר לנו להמשיך ולאסוף את המידע בצורה מהירה ונוחה.
  3. שנוכל לשלוף ממנו מידע בקלות ובמהירות.
  4. ורצוי מאוד... שנוכל להפיץ אותו ולשתף אותו עם אחרים. 
Bookmarks - סימניות חברתיות
ניהול נכון של הידע יאפשר לעשות בו שימוש מושכל, מהיר ויעיל.
לאחר שהעלינו את הקבצים מהמחשב לDropbox, אספנו מועדפים במחשב, שיתפנו מסמכים בגוגל, תמונות בפיקאסה, פתחנו חשבון או דפים בפייסבוק, אספנו קישורים לאתרים איכותיים ועוד...ועוד... ועוד....מומלץ ורצוי שאת כל אלו נשים "בחבילה אחת".

בעולם האינטרנט Bookmarks הן סימניות חברתיות (רשימת מועדפים), שירותים ענן המסייעים לנהל את הידע האישי.
הסימניות החברתיות מאפשרות לאחסן את המידע באופן שמאפשר לעשות בו שימוש חוזר מכל מחשב, בכל עת, לשתף עם אחרים והכל מממשק אחד.
ברשת קיימים שירותים כאלו רבים ושונים בעלי ממשקים, וייצוגים גרפיים שונים. הקושי הגדול הוא לאחסן ולתייג את המקורות והתכנים באופן שיהיה פשוט גם למצוא ולאחזר אותו. לאחר התנסות רבה מצאתי אני (המלצה בלבד) כי ממשק התיקיות (הסייר) המסורתי כזה הקיים במחשבים האישיים הוא היעיל ביותר עבורי. 
שירותים נוספים Diigo  Draggo  Delicious 

משתפת אתכם ביישום בו אני עושה שימוש. Bookmax שרות זה אינו כרוך בתשלום במידה ודאגתם לעשות בו שימוש לפחות פעם בחודשיים. מצאתם כי הוא יעיל? בעבור דמי מנוי מזעריים ניתן גם לרכוש אותו ללא הגבלת שימוש.
אלו הן הסימניות הציבוריות שלי בהן תוכלו לעשות שימוש בכל עת. כל שינוי והוספה של מידע בסימניות שלי יהיה עבורכם זמין ומעודכן בזמן אמת,תמיד ומכל מקום!!!! (יישום ענן, שמרו את הקישור)

בלחיצת כפתור (תוספים לכרום) נאסף המידע מהרשת ומנוהל ממשק אחד. (מאפשר בכל עת ארגון מחדש), תיוק בתיקיות נושא ותתי נושאים רבות ככל שנדרש, חיפוש לפי מילים המופיעות בכותרות ובתיאור יחד (מאפשר כתיבה וחיפוש בעברית), עיצוב גרפי בהתאמה אישית (צבע ממשק, צבע תקיות) ועוד אפשרויות רבות ושונות.


בחרו את היישום המתאים לכם, נהלו וארגנו את הידע האישי בצורה נוחה, מהירה ויעילה.

ולסיום....חג פסח שמח וחופשה מהנה (:

מקורות:


Pan, Y. X. P. Y. X. (2008). Information Sharing and Patterns of Social Interaction in an Enterprise Social Bookmarking Service. Proceedings of the 41st Annual Hawaii International Conference on System Sciences HICSS 2008. Ieee. Retrieved from http://ieeexplore.ieee.org/lpdocs/epic03/wrapper.htm?arnumber=4438861

Klerkx, J., & Duval, E. (2009). Visualising social bookmarks. Journal Of Digital Information10(2), 1-40. Multimedia Research Group, University of Southampton. Retrieved from https://lirias.kuleuven.be/handle/123456789/234788

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

תודה על תגובתכם.